Nemrut’un baş döndüren büyüsü

Güneşin doğuşu ve batışının en güzel izlendiği alanlardan olarak bilenen Nemrut Dağı, bin yıllar öncesinden bugüne taşınan tarihi dokusuyla da her gideni büyülemeye devam ediyor.

Adıyaman’ın Kahta ilçesi yakınlarında 13 bin 827 hektarlık yüzölçümü, 2 bin 150 metre yüksekliği ile turistlerin çekim merkezi olan Nemrut Dağı, Kommagene Krallığı dönemine ait heykelleri ile tarihe ışık tutuyor. Nemrut’un bir diğer özelliği de güneşin doğuş ve batışının en iyi izlendiği yer olması. Komagene krallarından 1’inci Antiochos’un mezarının anıtsal heykelleri ve coğrafi konumu ile Helenistik dönemin en görkemli alanlarında birisi olan Nemrut Dağı, 1987’de UNESCO Dünya miras listesinde de yer almaya başladı.

DÜNDEN BUGÜNE….

Nemrut Dağı’nda yapılan gezide bir taraftan tarih sayfalarında dolaşırken bir taraftan da eşsiz bir manzarayı izleme keyfine sahip oluyorsunuz. Bu tarihsel dokuda uygarlığın ilk temellerini atanların Persler olduğu ancak sonrasında Yunanlıların bölgeye hakim olduğu biliniyor.

Bölge el değiştirirken Milattan Önce 1’inci yüzyılda Nemrut Dağı ve çevresinde 1’inci Mithrades Kallinikos tarafından Kommagene Krallığı kurulur ve 141 yıl boyunca hüküm sürer. Bu uygarlığın kalıntıları olan ve Nemrut Dağı üzerinde bulunan birçok tarihi eser, zamanla birçok tahribata uğrasa da günümüze kadar taşınabilmiş.

1881 yılında Alman mühendis Karl Sester tarafından keşfedilen Nemrut Dağı’ndaki kimi eserlerin üzerindeki Grekçe yazılar, Sester tarafından çözülünce heykel ve eserlerin Kommagene Krallığı’na ait olduğunu ve Kral I. Antiochos’ un emirleriyle yapıldığı öğrenilmiş oldu. Bu keşif sonrası Nemrut Dağı ayrı bir önem kazanmış. Dağda bulunan taşınabilir eserler Adıyaman Müzesi’ne götürülmüş, taşınamayan eserler ise hala Nemrut Dağı’nda yer alan milli park içerisinde muhafaza edilmekte.

TARİHE BİR YOLCULUK

Nemrut Dağı’nı gezmeye başladığınızda Nemrut Dağı’na arkasını dönmüş halde koltukta oturan heykel gövdeleri olduğunu fark edeceksiniz. Bu gövdeler 10 metre yüksekliğinde olup, bazılarının başları aşağıya yuvarlanmış. Bu heykeller sırasıyla Apollon, Mitra, Helios, Hermes, Tyche-Fortuna, Zeus, Oramasdes, Antiochos, Herakles ve Ares mitolojik tanrılarını temsil ediyor. Bu heykellerin sağ ve sol yanında kartal ve aslan heykelleri de tanrıları korumakla görevlidir.

GÜNEŞİN DOĞUŞ VE BATIŞININ EN İYİ İZLENDİĞİ YER

Nemrut Dağı, tarihi dokusunun yanı sıra, güneşin doğuşu ve batışının dünyada en güzel izlendiği yer. Bu nedenle Nemrut Dağı, turistlerin uğrak yeri. Yorucu bir yoldan sonra tırmandığınız dağa eğer sabaha karşı ulaştıysanız gün doğumunu, akşama doğru ulaştıysanız da gün batımını izleyerek gezinizi keyifle tamamlıyorsunuz.

MA / Sadiye Eser

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir