İlki düzenlenen Batıkent Kültür Sanat Festivali yarın başlıyor

İlki düzenlenecek olan Batıfest, “iz bırak” sloganıyla yarın başlıyor. Festivalin programında tiyatro ve açık hava konserinin yanı sıra çeşitli etkinlikler var.

Batıkent Halkevi’nin düzenlediği Batıkent Kültür ve Sanat Festivali (Batıfest) yarın başlıyor. 8-13 Eylül tarihleri arasında sürecek olan Batıfest’in sloganı ise “iz bırak” diye belirlendi.  Festival programında çeşitli panel, tiyatro ve konserler var.
Festivali organize eden isimlerden Sıla Soyaslan, tüm alanların gasp edildiği zamanlarda yaşarken nefes alma noktalarından birinin Batıkent semti olduğunu ifade ederek, “İşte şimdi bu alanda, yeniden kendi demokratik iletişim kanallarını oluşturmak için yola çıkan bir festival doğuyor” dedi.
‘SEMTİNE İZ BIRAK’ 
Sanatın, kamusal alandaki iletişim kanallarının tıkanması karşısında yeniden halkla iç içe bir dayanışmaya doğru yol almanın amaçlandığını belirten Soyaslan, festival hakkında şunları söyledi: “Gücünü kendi tarihsel sürecinden alırken hafızasız bir topluma karşın ‘iz bırakan’ bir toplumu örgütlüyor. ‘Semtine iz bırak’ diye başlıyoruz. Çünkü şunu çok iyi biliyoruz, kendi alanlarımızı nasıl kazandıysak, o alanlara da izimizi bırakmak için varız.”
‘BATIFEST GELENEKSEL HALE GELECEK’
Festivalin geleneksel olmasını dilediklerini ifade eden Soyaslan, gelecek yıl Batıfest’in 2’ncisini düzenleyeceklerini söyledi. Program kapsamında 13 Eylül’de düzenlenecek açık hava konserine Ankara Valiliği’nin onay vermediğini ifade eden Soyaslan, hukuki süreç başlattıklarını aktardı. Soyaslan, İdare Mahkemesi’nin kararına bağlı olarak konser yeri ve tarihi değişebileceğini belirtti.
BATIFEST’in programı şöyle: 
“* 8 Eylül- Sahneye İz Bırakılanlar (tiyatro oyunu)
 Oyun saat 19.30’da Batıkent Meydan AVM Sinan Benginer Salonu’nda sahnelenecek.
 * 9 Eylül- Themis’in İzinde Adaletin Peşinde
Anayasa Hukuku Profesörü ve İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu’nun katılacağı ve eski Ankara Milletvekili Kamil Ateşoğulları’nın moderasyonunda olacak panel etkinliği Batıkent Meydan AVM Sinan Bengier Salonu’nda gerçekleşecek.
* 10 Eylül- Batıkent Batık Kent Olmasın Semtin İzlerini Sürüyoruz
Batıkent Meydan AVM Sinan Bengier Salonu’nda saat 19.30’da gerçekleşecek etkinlikte, kent alanında çalışan uzmanların katılımıyla Batıkent konuşulacak.
* 11 Eylül- İşçilerin Ayak İzleri
Batıkent Meydan AVM Sinan Bengier Salonu’nda saat 19.30 da gerceklestirilecek panele DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun, OSTİM’de işçilerinin, etkinliğimizin konuşmacıları olacak.
* 12 Eylül- Edebiyatta Kadın İzleri- Siyasette Kadın İzleri
Günebakan Kadın Kooperatifi’nde saat 16.00’da kadın yazarların katıldığı bir imza günü düzenlenecek. Aynı yerde Siyasette Kadın İzleri programı Halkevleri Eski Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Oya Ersoy’un, İzmir Eski Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı’nın, İzmit Belediye Başkanı Fatma Hürriyet Kaplan’ın, ve CHP PM üyesi Gaye Usluer’in konuşmacı olarak yer alacağı saat 18.00’da bir etkinlik düzenlenecek.
* 13 Eylül- Açık Hava Konseri
Festivalin kapanışı saat 18.00’de gerçekleştirilecek açık hava konseri ile yapılacak. İlkay Akkaya, Ali Asker ve İlknur Yakupoğlu’nun sahne alacağı konser Vedat Dalokay Parkı’nda gerçekleşmesi planlanıyor.  Konser ücretli olacak. Batıkent’teki bütün muhtarlıklardan, Batıkent Halkevi’nden, Günebakanlar Kadın Kooperatifi’nden, açılan stantlardan ve konser günü kapılardan bilet temin edilebilir.”
MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir