Esenyurt’taki kültür merkezleri yeni döneme hazırlanıyor

Esenyurt’ta faaliyet gösteren kültür merkezleri yeni dönem çalışmalarına başladı. Erbane, bağlama, tiyatro Kürt dili ve folkloru gibi birçok alanda ücretsiz eğitim veren kültür merkezleri, atölyelere katılım çağrısında bulundu.

Esenyurt’ta bulunan kültür merkezleri zor şartlara rağmen kültür çalışmalarına devam ediyor. Eylül ayı itibarıyla kayıtların başladığı kültür merkezlerinde erbane, bağlama, tiyatro Kürt dili ve folklor gibi birçok alanda atölyelerin kurulması bekleniyor. Yurttaşlara çağrı yapan kültür merkezleri, herkesi kurulacak olan atölyelere kayıt olmaya davet etti. Bunlardan biri olan Viyan Gençlik Kültür Merkezi’nde (GKM) atölyeler başvuranların talepleri doğrultusunda açılıyor. Yine bu atölyelerin saatleri ve günü ise başvuran kişiler ile ortaklaşa bir fikre varılarak belirleniyor.

‘UYUŞTURUCUNUN ÖNÜNE GEÇECEĞİZ’

Esenyurt gibi uyuşturucunun yoğun olduğu bir yerde kuracakları atölyelerin öneminin bir kez daha arttığını belirten Viyan GKM sorumlusu Baran Sünbül, kültür-sanat etkinlikleriyle yeni bir toplum zihniyeti yaratılabileceğini söyleyerek,”Toplumu öz kültürüyle tekrar buluşturmak gerekiyor. Kültür ve sanatı yozlaştırarak tekrar bize satıyorlar. Gençlik bilincinin olmadığı bir toplum kendini geliştiremez ve var edemez. Gelişimin öncüsü gençliktir. Gençler muhaliftir, kalıba sığmaz hep daha iyiyi daha yeniyi ortaya koymaya çalışır. Bu nedenle devlet sürekli gençleri hedef alır. Biz gençleri sanata yönlendirerek bu politikaların önüne geçmek istiyoruz. Gençleri sanat ile birleştirerek daha onurlu yaşamalarını istiyoruz” dedi.

ATÖLYELERE KATILIM ÇAĞRISI

Eylül ayı itibarı ile kayıtlarının başladığını belirten Sünbül, kendilerine yapılan başvurular doğrultusunda atölye açacaklarını aktararak, “Başvuran sadece 1 kişi dahi olsa ona imkan sağlayacağız. Erbane, bağlama, tiyatro Kürt dili ve folklor gibi birçok alanda eğitim vermeye hazırız” diyerek herkesi atölyelere katılmaya davet etti.

‘ÜCRETSİZ TİYATRO EĞİTİMİ’

Esenyurt Gölge Kültür Sanat Merkezi (GKSM) Başkanı Sinan Gökçe ise hep daha iyisini yapma amacı taşıdıklarını vurgulayarak, “Kurulduğumuzdan beri gençlere tamamen ücretsiz tiyatro eğitimi veriyoruz. Çocuklar için halk dansları eğitimi, resim atölyeleri, fotoğrafçılık eğitimi gibi alanlarda hizmet veriyoruz. Belli dönemlerde Kürtçe dil kurslarımız oluyor. Müziğe dair tüm kursları veriyoruz” diye konuştu.

‘YENİ OYUNLARIMIZ OLACAK’

Önümüzdeki dönemde yürütecekleri kültür faaliyetlerine ilişkin ise Gökçe, şunları ifade etti: “Tiyatro topluluğumuz, yeni oyunlar üzerinde çalışmalar yapıyor. Müzik topluluğumuzun da kültür merkezimizin kuruluşunun 10’uncu yılına dair çalışmaları olacak. Single tarzında birkaç şarkımız yayınlanacak. Yine Erbane, gitar, bağlama, bateri, piyano, folklor gibi atölye çalışmaları olacak. Onun dışında koro çalışmalarımız da var.”

MA / Mehmet Halit Çetinbaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir